Guide: Wall Of Flesh

Z Terraria Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wall Of Flesh (Ściana Mięsa) jest najtrudniejszym bossem spotykanym w trybie pre-hardmode. Pokonanie bossa aktywuje tryb Hardmode. UWAGA: Jeżeli nie czujesz się gotowy/a na tryb Hardmode, NIE WALCZ z bossem.


Przywoływanie[edytuj | edytuj kod]

WoF jest jedynym bossem, którego przywołanie ogranicza się tylko do Piekła. Aby zespawnować go, należy zdobyć lalkę z Voodoo Demon i wyrzucić ją do lawy. Przewodnik musi być obecny, aby pojawił się boss. Jeżeli go nie ma, lalka utonie w lawie i nic się nie stanie.

Uważaj, aby nie upuścić jej przez przypadek, gdy walczysz z Voodoo Demonem. Możesz w ten sposób przywołać go przez przypadek, dlatego atakuj tego moba z dala od lawy lub unikaj go jak najczęściej.

Przygotowanie terenu[edytuj | edytuj kod]

Arena może wyglądać różnie, lecz każda z nich ma swoje zalety. Najważniejsze jest to, aby zachować mobilność, zarówno jak i dużo miejsca na walkę. Podczas pierwszej walki będziesz potrzebował(a) co najmniej 1000 bloków do przejścia.

Najprostszym sposobem jest stworzenie hellbridge, czyli mostu, który prowadzi przez całość lub większą część piekła. W ten sposób gracz może uniknąć źródeł lawy oraz upadku na palące bloki Hellstone.

Aby ochronić się przed laserami, gracz może zrobić tunel, który zredukuje zagrożenie spowodowane przez lasery. Niestety redukuje to możliwość unikania, gdyż na arenie znajdzie się mniej miejsca. Pułapki z głazami, dart trapami lub kolczastymi kulami. Warto postawić je na starcie areny, gdzie podczas aktywacji zadadzą ścianie duże obrażenia na sam początek.

Jeżeli gracz nie chce inwestować w arenę, warto wypić Water Walking Potion lub Obsidian Skin Potion, aby uniknąć obrażeń spowodowanych kontaktem z lawą. Lava Waders również mogą się przydać.


Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Zbroja[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej zalecaną zbroją jest Molten Armor ze względu na najwyższy stopień obrony w pre-hardmode. Jeżeli nie jesteś posiadaczem owej zbroi, można użyć Meteor Armor, Crimson Armor ze względu na zwiększona regenerację lub Shadow Armor, którego bonus przyspieszający może okazać się przydatny podczas walki, szczególnie w Expert Mode.

Bronie[edytuj | edytuj kod]

Wręcz[edytuj | edytuj kod]

 • Miecze oraz włócznie nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ bliski kontakt ze ścianą jest bardzo niebezpieczny. Warto zachować Night's Edge lub Dark Lance mogą pomóc w zabijaniu atakujących potworków jak The Hungry.
 • Bumerangi mogą być dobre na pozbywanie się The Hungry. Najbardziej zaleca się użyć Flamarang lub Thorn Chackram.
 • Sunfury może nadać się na atakowanie ściany, ponieważ broń przebija się i można nią atakować z pewnej odległości.

Dystansowa[edytuj | edytuj kod]

 • W przypadku łuków, zalecany jest Molten Fury, bądź Hellwing Bow, której pociski przebijają się przez wszystko i zadają dobre obrażenia (niestety broń dostępna tylko w wersji PC). Alternatywą dla wersji konsolowej jest Sharanga - ulepszona wersja Molten Fury. Zaleca się zaopatrzenie w przebijające {Jester's/Unholy) lub wybuchowe strzały (Hellfire).
 • Kolczaste kule mogą być dobrą rzeczą na początek. Warto porozstawiać ich trochę na ziemi, aby ściana odnosiła obrażenia podczas ruchu, zarówno jak i jej macki.
 • Materiały wybuchowe są efektywne przeciwko WoF'owi. Granaty mogą z łatwością niszczyć The Hungry, a pszczoły z Beenade w bardzo efektywny sposób mogą przebić się przez nie, atakując samą ścianę. W ten sposób można ją pokonać w około minuty czasu. Koktajle Mołotowa mogą posłużyć jako alternatywa dla granatów.
 • Minishark oraz Phoenix Blaster pozwalają na szybkie pokonanie bossa, jednakże ich efektywność znacznie maleje w trybie expert. Warto zabrać ze sobą co najmniej 999 naboi.
 • Star Cannon może być efektywną bronią ze względu na duże obrażenia zadawane przez gwiazdki oraz ich zdolność przebijania. Warto wziąć około 150-200 gwiazdek.

Magiczna[edytuj | edytuj kod]

 • Water Bolt jest efektywną księgą, gdyż pociski potrafią przebijać się i zadawać przyzwoite obrażenia. Demon Scythe jest również dobrą bronią, która potrafi zniszczyć dużą ilość macek, trafiając dodatkowo samą ścianę.
 • Bee Gun jest dobrą bronią, ponieważ pszczoły gonią cel i mogą zadawać wielokrotne obrażenia. W ten sposób gracz może łatwo zniszczyć macki i atakować słabe punkty ściany.
 • Space Gun może się przydać, szczególnie gdy gracz oczyści drogę z macek.
 • Bronie typu Magic Missile oraz Flamelash nie są skuteczne przeciwko bossowi, ponieważ są one zbyt wolne i zużywają zbyt dużą ilość many. W ostateczności można je wykorzystać jako alternatywy różdżek.
 • Słudzy mogą pomóc z niszczeniem macek. Zaleca się użyć Imp Staff lub Hornet Staff.


Akcesoria[edytuj | edytuj kod]

 • Cloud in a Balloon (zwłaszcza z połączeniem z podkową) może zwiększyć mobilność gracza.
 • Spectre Boots są zalecane podczas walki, aby móc latać i biegać szybko, aby uniknąć kontaktu, gdy ściana zacznie przyspieszać. W Expert Mode zaleca się użyć Lightning Boots, aby być trochę szybszym od bossa w jego ostatniej "fazie".
 • Obsidian Skull oraz Obsidian Shield mogą ochronić przed fatalnym upadkiem bądź kontaktem z palącymi blokami.
 • Lava Charm oraz Lava Waders są przydatnymi przedmiotami, które ochronią gracza przed lawą.
 • Band Of Regeneration pozwala na szybszą regenerację. W ten sposób przeżywalność będzie trochę większa.
 • Jeżeli atakujesz bronią palną, Ammo Box przyda Ci się, aby oszczędzić na nabojach (szczególnie efektywne z Minisharkiem, gdyż daje 53% redukcji zużycia naboi).
 • Jeżeli arena składa się z lodowych bloków, Frostspark Boots lub Ice Skates mogą się przydać, gdyż zwiększą one prędkość gracza.
 • Dla magów, Mana Flower może okazać się przydatnym przedmiotem.
 • Shark Tooth Necklace jest przydatnym przedmiotem, który ignoruje część punktów ochrony. Przydaje się, gdy gracz nie ma jak zaatakować oczu i do dyspozycji na tylko paszczę bossa.

Jeżeli gracz ma mapę z Expert Mode:

 • Shield Of Cthulhu może się przydać w przypadku, gdy ściana zacznie poruszać się coraz szybciej. Podwójne kliknięcie powoduje atak tarczą, co szybko przesuwa gracza o kilka bloków. W ten sposób można odzyskać dystans między bossem.
 • Worm Scarf ochroni gracza przed fatalnymi obrażeniami, ale przedmiot jest osiągalny tylko i wyłącznie w świecie z Korupcją.
 • Hive Pack jest przydatnym przedmiotem, kiedy gracz zamierza atakować bossa Beenade'ami oraz Bee Gunem. Ulepsza ona obrażenia pszczół.


Mikstury[edytuj | edytuj kod]


Przebieg walki[edytuj | edytuj kod]

Po wyrzuceniu lalki, ściana pojawi obok gracza, wypuszczając przed siebie dużą ilość macek. Kierunek ruchu zależy od miejsca, w którym gracz wyrzuci lalkę.

Boss chroni się za pomocą macek z The Hungry, które zasłaniają ścianę. Należy zniszczyć je, aby gracz mógł zaatakować czułe punkty bossa. Warto wykorzystać do tego szybkie, przebijające lub wybuchowe bronie. Gdy The Hungry zostaną atakowane, odczepiają się od macek po odniesieniu odpowiednich obrażeń, lecąc w kierunku gracza.

Oko ściany strzela laserami, które zadają niewielkie obrażenia, lecz ich masywna ilość może spowolnić lub osłabić gracza. Im mniej życia boss posiada, tym (minimalnie) większe obrażenia zadawane są przez lasery. Ściana również atakuje coraz szybszymi seriami. Lasery nie przenikają przez ściany, dlatego tunele mogą uratować gracza przed nimi. Paszcza ściany od czasu do czasu wypluwa potwory przypominające robaki (leech), które latają wokół gracza. Im dalej gracz dochodzi z postępem, tym częstsze są serie ataków.

Ściana również zwiększa swoją prędkość wraz z postępem, dlatego warto wyposażyć się w przedmioty, które zwiększają maksymalną prędkość ruchu. Jej ataki robią się coraz bardziej agresywne, dlatego należy być szybkim i czujnym. Obrażenia zadawane przez The Hungry stopniowo wzrastają, więc ich ataki stają się coraz bardziej niebezpieczne. Pod koniec walki mogą zadać około 75 obrażeń (około 60 z Molten Armor). Warto zachować mobilność i uważać na lawę. Mikstury oraz akcesoria bardzo Ci pomogą!

W Expert Mode warto zachować dodatkową czujność, ponieważ boss jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Warto wyposażyć się w mikstury przyspieszające lub w Lightning Boots, które dają duże przyspieszenie. Tarcza Cthulhu może być ostatnią deską ratunku pod koniec walki, ponieważ ściana wtedy potrafi poruszać się z prędkością biegu z Hermes Boots.

Podczas walki nigdy nie uciekaj za daleko, ponieważ WoF porwie Cię językiem, zadając bardzo duże obrażenia. Ucieczka za pomocą Recall Potion oraz lusterka kończy się natychmiastową śmiercią postaci.

Po walce[edytuj | edytuj kod]

Gdy gracz pokona WoF'a, w jej miejscu śmierci znajduje się loot zamknięty w pudełku z Crimtane'owych lub Demonitowych cegieł (w zależności od typu świata), aby przedmioty nie upadły do lawy. Pokonanie bossa natychmiastowo aktywuje tryb Hardmode. Określa to komunikat "The ancient spirits of light and dark have been released". Na świecie pojawia się biom Hallow złączony z Korupcją/Crimson, który tworzy literę "V" przechodzącą przez dno mapy.

WoF zawsze upuszcza Pwnhammer, który jest kluczowym przedmiotem w celu zdobycia podstawowych rud z trybu Hardmode. Poza nimi, może upuścić też dodatkowe bonusy oraz bronie, które mogą przydać się na początku tego trybu.

W Expert Mode ściana upuszcza też Demon Heart - przedmiot, który dodaje dodatkowe pole dla akcesoriów. Następne walki powinny być łatwiejsze, ponieważ gracz może natrafić na dobrą broń upuszczoną przez bossa. W Hardmode może to być dobry sposób na nabijanie pieniędzy.