Terraria

Z Terraria Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo gry Terraria.
Nie mylić z łacińską liczbą mnogą Terrarium.

Terraria jest to platformowa gra przygodowa, z otwartym światem 2D, stworzona przez studio Re-Logic. Po raz pierwszy została wydana na komputery z systemem Microsoft Windows dnia 16 Maja 2011r., lecz obecnie jest dostępna dla wielu różnych systemów operacyjnych. W grze sterujemy własnoręcznie stworzoną postacią, w wygenerowanym przez nas świecie.

W grze można wybrać rozgrywkę dla jednego gracza jak również rozpocząć przygodę w trybie wieloosobowym. Domyślnym językiem w grze jest Angielski, można go jednak zmienić na Niemiecki, Włoski, Francuski, Hiszpański, Rosyjski, Chiński uproszczony, Brazylijski portugalski oraz Polski. Rozgrywka ma kilka podobieństw do dobrze znanej gry Minecraft i została częściowo nią zainspirowana. Istnieje jednak duża liczba różnic, na przykład ilość bossów i wydarzeń.

Studio Re-Logic zapowiedzieło prace nad drugą częścią gry, Terraria 2 jako plany na przyszłość. Jednak potem plany te zmieniono i ostatecznie studio zaczeło prace nad zupełnie nową odsłoną gry Terraria: Otherworld, która miała być połączeniem znanej Terrarii z elementami fabuły. Projekt ten został oficjalnie anulowany 12 Kwietnia 2018r.

Terraria jest trzynastą najlepiej sprzedającą się grą wideo na świecie, z ponad 30 milionami sprzedanych egzemplarzy, w tym płatnymi pobraniami mobilnymi.[1]

Płatność[edytuj | edytuj kod]

Terraria jest kupowana za jednorazową opłatą. Aktualizacje są później bezpłatne. Cena różni się w zależności od wersji gry (patrz poniżej), ale zazwyczaj waha się między 20-80 PLN (5-20 USD). Różne wyprzedaże czasami obniżają cenę, nawet do $1,99[2]. Niektóre platformy oferują również wersje próbne/demo.

Istnieje również wersja Edycja kolekcjonerska oraz Edycja specjalna, która może kosztować nieco więcej, ale zawierać dodatki.

Terraria jest dostępna na wielu platformach komputerowych, konsolowych i mobilnych, ale na tej wiki rozróżnia się pięć głównych wersji.

Wersja na PC Wersja komputerowa[edytuj | edytuj kod]

Wersja komputerowa jest najbardziej rozbudowaną wersją gry zawierającą prawie wszystko, co kiedykolwiek wprowadzono do Terraria. Tradycyjnie gra ogranicza się do Microsoft Windows, oficjalnej wersji Terraria na platformach macOS i Linux wprowadzonej w dniu 12 sierpnia 2015r. następne wersje gry rozszerzane były tylko na platformę Microsoft Windows.[3]

Na tej wiki wpisy dotyczące zawartości wyłącznie dla wersji komputerowej będą oznaczone Wersja na PC lub banerem:

Wersja na PC Zawartość na wyłączność - PC: Ta informacja dotyczy wyłącznie wersji Terrarii na PC.

Minimalne wymagania systemowe[edytuj | edytuj kod]

Windows[edytuj | edytuj kod]

 • System operacyjny: Windows XP, Vista, 7, 8/8.1, 10 
 • Procesor: 2.0 GHz 
 • Pamięć RAM: 2.5GB
 • Przestrzeń na dysku: 200MB 
 • Karta graficzna: 128MB pamięci graficznej, kompatybilna z Shader Model 2.0+
 • DirectX®: 9.0c lub nowsze

MacOS[edytuj | edytuj kod]

 • System operacyjny: OSX 10.9.5 – 10.11.6 [os 1]
 • Procesor: 2.0 GHz
 • Pamięć RAM: 2.5GB
 • Przestrzeń na dysku: 200MB
 • Karta graficzna: 128MB pamięci graficznej, kompatybilna z OpenGL 3.0+ ze wsparciem (2.1 dopuszczalne rozszerzenia ARB)

Linux[edytuj | edytuj kod]

 • System operacyjny: Ubuntu 14.04 LTS
 • Procesor: 2.0 GHz
 • Pamięć RAM: 2.5GB
 • Przestrzeń na dysku: 200MB
 • Karta graficzna: 128MB pamięci graficznej, kompatybilna z OpenGL 3.0+ ze wsparciem (2.1 dopuszczalne rozszerzenia ARB)
 1. Can run on OSX 10.6+, but performance issues are common.

Linki do zakupu[edytuj | edytuj kod]

Wersja na konsole Wersja konsolowa[edytuj | edytuj kod]

Wersja konsolowa Terraria są podzielone pod względem ekstensywności. Wersje gry Xbox One Xbox One i PS4 PlayStation 4 są równoważne wersji 1.3.5.3 na PC, natomiast wydanie Nintendo Switch Nintendo Switch jest obecnie równoważne z wersją 1.3.5.3 na PC. Wersje gry na konsole Xbox 360 Xbox 360, PS3 PlayStation 3, PSVita PlayStation Vita, oraz Wii U Wii U są równoważne z wersją 1.2.4.1 na PC, a także nie zawierają treści znalezionych w wersjach komputerwych i mobilnych. Te wersje nie są planowane do aktualizacji w porównaniu z odpowiednikiem 1.2.4.1.

Na tej wiki, wersje na platformy Xbox One Xbox One, PS4 oraz Nintendo Switch Nintendo Switch będą nazywane "wersjami konsolowymi" i będą oznaczane Wersja na konsole. (Należy pamiętać, że wersja na Nintendo Switch będzie miała oddzielną sekcję w historii ze względu na różnice z podstawowej wersji konsolowej.) Zawartość wyłącznie dla Xbox 360 Xbox 360, PS3, PSVita, oraz Wii U Wii U będą określane jako "konsole starszej generacji" i będą oznaczone Wersja na konsole starszej generacji. Można również użyć następujących banerów:

Wersja na konsole Zawartość na wyłączność - Konsole: Ta informacja dotyczy wyłącznie wersji Terrarii na Konsole.
Wersja na konsole starszej generacji Zawartość na wyłączność - Konsole starszej generacji: Ta informacja dotyczy wyłącznie wersji Terrarii na Konsole starszej generacji.

Linki do zakupu[edytuj | edytuj kod]

Wersja na urządzenia mobilne Wersja mobilna[edytuj | edytuj kod]

Wersja mobilna zawiera kilka funkcjonalności zawartych w wersjach na komputery oraz konsole i wydaje się być trzecim co do wielkości obszernym, zawierającym pewne godne uwagi funkcjonalności dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Działa na Android, Amazon, iOS, oraz Windows Phone. Wersja mobilna jest obecnie odpowiednikiem wersji komputerowej 1.3.0.7 na urządzeniach Amazon, Android i iOS oraz odpowiednikiem komputerowej 1.2.4.1 na urządzeniach z systemem Windows Phone. Amazon Podobnie jak Szablon:Wersja na konsole starszej generacji, Kindle Fire HD i wcześniejsze nie będą już otrzymywać aktualizacji po 1.2.4.1.

Na tej wiki wpisy dotyczące zawartości wyłącznie dla wersji mobilnej będą oznaczone Wersja na urządzenia mobilne lub banerem:

Wersja na urządzenia mobilne Zawartość na wyłączność - Urządzenia mobilne: Ta informacja dotyczy wyłącznie wersji Terrarii na Urządzenia mobilne.

Linki do zakupu[edytuj | edytuj kod]

Wersja na 3DS Wersja 3DS[edytuj | edytuj kod]

Wersja 3DS jest podobna do starej wersji mobilnej, ale zawiera dużą ilość treści z wersji komputerowej 1.2.1 do wersji 1.3.0.1. Posiada większość usuniętych przedmiotów z wersji PC na wyłączność na urządzenia mobilne, ale zawiera także część własnych treści na wyłączność, takich jak Lepus.

Na tej wiki wpisy dotyczące zawartości wyłącznie dla wersji 3DS będą oznaczone Wersja na 3DS lub banerem:

Wersja na 3DS Zawartość na wyłączność - 3DS: Ta informacja dotyczy wyłącznie wersji Terrarii na 3DS.

Link do zakupu[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Nowo utworzona postać w lesie.

Gracze zaczynają od stworzenia postaci, a następnie świata. Gra udostępnia możliwość stworzenia wielu postaci oraz wielu światów. Świat generowany jest na podstawie losowo wygenerowanego "ziarna", dzięki czemu nie jest możliwe wygenerowanie dwóch takich samych światów. Gra rozpoczyna się odrodzeniem postaci po środku wygenerowanego świata, a sama postać otrzymuje na początku miedziany krótki miecz do obrony (Drewniany miecz dla wersji Wersja na 3DS Wersja na 3DS), miedziany kilof do kopania, oraz miedziany topór do rąbania drewna. Następnie zaczyna się etap kopania surowców (takich jak rudy), budowania schronienia do obrony przed przeciwnikami, i ogólnie przezwyciężania różnych wyzwań stawianych przez gre. Wskazówek ułatwiających przetrwanie zapewnia Przewodnik NPC, który odradza się w pobliżu wraz z naszą postacią.

Gra zawiera szeroki wachlarz funkcji. Gracze zazwyczaj spędzają czas na eksplorowaniu terenu, budowaniu domów, zbieraniu/tworzeniu przedmiotów (głównie w celu wzmocnienia postaci), łowieniu ryb oraz na walkę z potworami i bossami. Ponieważ Terraria jest grą z otwartym światem, gracze nie są zmuszeni do pracy nad jakimkolwiek pojedynczym celem i mogą sami zdecydować, co należy osiągnąć. Jednym z popularnych celów jest uczynienie swojej postaci tak silną, jak to możliwe, i ostatecznie pokonanie najtrudniejszych bossów i wydarzeń w grze, takich jak Księżycowy WładcaWersja na PCWersja na konsoleWersja na urządzenia mobilne.

Postać w trybie hardmode walcząca przeciwko inwazji piratów.

W Terraria'e można również grać w trybie wieloosobowym, w którym może zagrać więcej niż jedna postać przebywając na tym samym świecie. Gry w trybie wieloosobowym to przedewszystkim kooperacja, w której gracze współpracują ze sobą, aby budować rzeczy, lub pokonywać wyzwania, tak samo jak w trybie dla jednego gracza albo jako zawody PvP, w których gracze lub zespoły walczą ze sobą.

System czasu w Terraria jest oparty na czasie rzeczywistym, ponadto czas w grze zmienia się pomiędzy dniem a nocą. Grę można jednak zatrzymać (w trybie dla jednego gracza), ale tylko jeśli opcja autopauseWersja na PCWersja na 3DS jest włączona w ustawieniach gry. Możliwe jest również zapisanie i wyjście z gry w dowolnym momencie, by później móc ją znów wznowić. Należy jednak pamiętać o tym że każdorazowe wyjście z gry do menu głównego spowoduje przeteleportowanie postaci z powrotem do miejsca odrodzenia.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne linki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Referencje[edytuj | edytuj kod]

 1. Według listy najlepiej sprzedających się gier wideo na Wikipedii, stan na kwiecień 2020r.
 2. Terraria - Info - IsThereAnyDeal 18 września 2019
 3. Szablon:Forums thread Aug 10, 2015