Wędkarz

Z Terraria Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wędkarz
Angler.png
Map Icon Angler.png
Ikona na mapie
Classic mode icon.png Normalny
Expert mode icon.png Ekspert
Master mode icon.png Mistrz
Statystyki
Typ
Środowisko
Typ AIAI Pasywnych stworzeń
Obrażenia101517 (mroźna ryba-piła) [1]
Maks. zdrowia250
Obrona15
Odp. na odrzut50%
Śpiący wędkarz
Sleeping Angler.gif
Statystyki
Typ
Środowisko
Typ AIBrak AI
Maks. zdrowia250
Obrona15
Odp. na odrzut50%
Nie należy tego mylić z Ryba nogopłetwa.

Wędkarz jest NPC zajmujący się wyłącznie wędkarstwem, który wyglądem przypomina młodego chłopca. Nie można z nim handlować, ale można otrzymać od niego zadania. Cel otrzymanego zadania generalnie obejmuje złapanie rzadkiej ryby z określonych biomów lub warstwy świata, za co można otrzymać różne nagrody.

W Wersja na PC Wersja na PC, Wersja na konsole Wersja na konsole, i Wersja na urządzenia mobilne Wersja na urządzenia mobilne gdy Wędkarz poczuje się zagrożony, zacznie rzucać w pobliskich przeciwników Mroźną rybo-piłą, zadając 10 / 15 / 17 obrażeń na początku gry oraz (Wersja na PC Wersja na PC) w miarę postępów gracza, zdobędzie on różne wzmocnienia statystyk.[1]

Wędkarz jest po raz pierwszy losowo spotykany na piasku lub na powierzchni wody biomu oceanicznego jako Śpiący wędkarz. Będzie się mógł wprowadzić, jeżeli:

Śpiący wędkarz to jeden z nielicznych bytów, które może zostać wykryty przez Analizator form życiaPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne.

Inicjowanie zadania[edytuj | edytuj kod]

 • Każde zadanie jest ustalane o 4:30 rano każdego dnia, niezależnie od tego, czy rozmawiano z Wędkarzem.
 • Aby dowiedzieć się, gdzie znaleźć rybę, gracz musi porozmawiać z Wędkarzem i wybrać opcję "Zadanie".
 • Gracz będzie potrzebował wędki, przynęty i oraz wystarczającego zbiornika Wody/Lawy (patrz Wędkarstwo), aby złapać poszukiwaną rybę.
  • Przedmiot będzie możliwy do złapania tylko wtedy, gdy jego misja jest aktywna (od 4:30 rano tego dnia do 4:30 rano następnego dnia, zanim zmieni się codzienny połów gracza)
  • Ryby związane z zadaniem można złapać tylko wtedy, gdy nie znajduje się ona w ekwipunku gracza.
 • Ponowna rozmowa z Wędkarzem usunie rybę przeznaczoną do misji z ekwipunku gracza, po czym gracz otrzyma nagrodę w postaci przedmiotów.

Lista zadań[edytuj | edytuj kod]

 
[link]Kliknij/dotknij tutaj aby wyświetlić tę zawartość. (może wystąpić niewielkie opóźnienie)[/link]
Ta tabela wymaga włączenia JavaScript i wyświetlenia podpowiedzi witryny.
Możesz także przeglądać zawartość na innej stronie.

Nagrody za zadania[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu zadania Wędkarz nagrodzi gracza jednym przedmiotem, kilkoma monetami i prawdopodobnie kilkoma przynętami.

 • Szanse na przedmiot: Szanse na funkcjonalne, inne niż mikstura przedmioty stopniowo rosną w porównaniu z ich podstawowymi wartościami (pokazanymi poniżej) wraz z liczbą ukończonych zadań: stają się bardziej prawdopodobne (a inne mniej), im więcej zadań zostanie ukończonych.
  • Przy 50 zadaniach szanse na otrzymanie nagrody w postaci funkcjonalnego przedmiotu są dwukrotnie wyższe niż na początku.
  • Przy 100 zadaniach szanse są 4x, w porównaniu do podstawowych.
  • Przy 150 zadaniach szanse są największe, przy 6.67x podstawowej szansy.
 • Ilość monet: Liczba przyznanych monet rośnie wraz z liczbą ukończonych zadań i jest zaokrąglana w dół do najbliższej złotej monety (lub srebrnej monety, jeśli jest mniejsza niż 10000*1), maksymalnie do 100000*10. Średnia nagroda w postaci monety to około 7000*70, plus 150*150 za ukończone zadanie, przed zaokrągleniem. Te wartości są podwajane w Expert ModePC, Konsole, oraz Urządenia mobilne.
 • Bait chances: Wędkarz może dodatkowo nagrodzić gracza niewielką ilością przynęt, z szansą na skalowanie od ~50% przy pierwszym ukończonym zadaniu do 100% przy 50. Podobnie średnia jakość i ilość podanej przynęty rośnie wraz z liczbą wykonanych zadań, maksymalnie do 7 Mistrzowskich przynęt.

Uwagi:

 • W wersjach na Wersja na konsole Konsole, Wersja na konsole starszej generacji Konsole starszej generacji, Wersja na urządzenia mobilne Urządzenia mobilne, i Wersja na 3DS 3DS, po ukończeniu 150 zadania, szanse są na stałe resetowane do podstawowej wartości, tak jakby gracz za każdym razem był zawsze na swojej pierwszej misji. Nie ma to wpływu na monety i nadal skalują się maksymalnie do 100000*10 za zadanie.
 • W Wersja na PC Wersja na PC, zadowolenie Wędkarza nieznacznie wpływa na rodzaj nagrody, przy większym zadowoleniu traktuje gracza tak, jakby wykonał więcej zadań niż w rzeczywistości, przy niższym zadowoleniu traktuje gracza tak, jakby wykonał mniej zadań niż w rzeczywistości. Na przykład, zakładając, że żadne misje nie zostaną ukończone, szansa na uzyskanie wysokiej nagrody wędkarskiej może wynosić od 2% przy najniższym zadowoleniu Wędkarza do 2,778% przy jego najwyższym możliwym zadowoleniu, w porównaniu do stawki bazowej 2,5%.
 • Na nagrody wędkarza wpływa również jego zadowolenie Wersja na PC. Gracz nie otrzyma żadnych rzadkich łupów, jeśli wędkarz nie jest zadowolony.
 • Nagrody nie obejmują duplikatów akcesoriów informacyjnych znajdujących się już w ekwipunku gracza lub Przenośne schowki, chyba że gracz ma je wszystkie.

Lista nagród[edytuj | edytuj kod]

Można otrzymać tylko jedną z poniższych nagród specjalnych. Na wymienione szanse wpływa liczba ukończonych zadań. Szanse są losowane w kolejności podanej na poniższej liście, zaczynając od góry. Oznacza to, że nagrody znajdujące się na samym dole mają nieco mniejszą szansę na zdobycie niż wymienione wyżej.

Przedmiot Szansa podstawowa Uwaga
Puszysta marchewkaPuszysta marchewkaPC, Konsole, Konsole starszej generacji, oraz Urządenia mobilne - Gwarantowane po ukończeniu 5 zadania.
Czapka wędkarzaCzapka wędkarza - Gwarantowane po ukończeniu 10 zadania.
Kamizelka wędkarzaKamizelka wędkarza - Gwarantowane po ukończeniu 15 zadania.
Spodnie wędkarzaSpodnie wędkarza - Gwarantowane po ukończeniu 20 zadania.
Złota wędkaZłota wędka 1/250 (0.4%) Gwarantowane po ukończeniu 30 zadania. Wersja na PCWersja na konsoleWersja na urządzenia mobilneWersja na 3DS / Gwarantowane po ukończeniu 50 zadania. Wersja na konsole starszej generacji
Dostępne po 75 zadaniu.
Gorący haczyk na rybyGorący haczyk na ryby 1/100 (1%) Wersja na PC
1/75 (1.33%) Wersja na konsoleWersja na konsole starszej generacjiWersja na urządzenia mobilneWersja na 3DS
Tylko w Hardmode.
Dostępne po 25 zadaniu.
PłetwoskrzydłaPłetwoskrzydła 1/70 (1.43%) Tylko w Hardmode.
Dostępne po 10 zadaniu.
Bezdenne wiadro wodyBezdenne wiadro wodyPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne 1/70 (1.43%) Tylko w Hardmode.
Dostępne po 10 zadaniu.
Megachłonna gąbkaMegachłonna gąbkaPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne 1/70 (1.43%) Tylko w Hardmode.
Dostępne po 10 zadaniu.
Złota siatka na robakiZłota siatka na robakiPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne 1/80 (1.25%)
Hak na rybyHak na ryby 1/60 (1.67%)
Karpiowózek górniczyKarpiowózek górniczyWersja na PC 1/60 (1.67%)
Wytrzymała żyłkaWytrzymała żyłka 1/40 (2.5%) Tylko jeśli nie gracz nie posiada duplikatu w ekwipunku,[rw 1] chyba że Torba Wędkarza lub wszystkie jej elementy są w posiadaniu gracza. Wersja na PC
Kolczyki wędkarzaKolczyki wędkarza 1/40 (2.5%) Tylko jeśli nie gracz nie posiada duplikatu w ekwipunku,[rw 1] chyba że Torba Wędkarza lub wszystkie jej elementy są w posiadaniu gracza. Wersja na PC
Pudełko na akcesoriaPudełko na akcesoria 1/40 (2.5%) Tylko jeśli nie gracz nie posiada duplikatu w ekwipunku,[rw 1] chyba że Torba Wędkarza lub wszystkie jej elementy są w posiadaniu gracza. Wersja na PC
Kieszonkowy przewodnik wędkarskiKieszonkowy przewodnik wędkarskiPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne 1/30 (3.33%) Wersja na PC
1/40 (2.5%) Wersja na konsoleWersja na urządzenia mobilne
Tylko jeśli nie gracz nie posiada duplikatu w ekwipunku,[rw 1] chyba że Łowca ryb, PDA, Telefon komórkowy lub elementy Łowcy ryb są w posiadaniu gracza. Wersja na PC
Radio pogodoweRadio pogodowePC, Konsole, oraz Urządenia mobilne 1/30 (3.33%) Wersja na PC
1/40 (2.5%) Wersja na konsoleWersja na urządzenia mobilne
Tylko jeśli nie gracz nie posiada duplikatu w ekwipunku,[rw 1] chyba że Łowca ryb, PDA, Telefon komórkowy lub elementy Łowcy ryb są w posiadaniu gracza. Wersja na PC
SekstansSekstansPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne 1/30 (3.33%) Wersja na PC
1/40 (2.5%) Wersja na konsoleWersja na urządzenia mobilne
Tylko jeśli nie gracz nie posiada duplikatu w ekwipunku,[rw 1] chyba że Łowca ryb, PDA, Telefon komórkowy lub elementy Łowcy ryb są w posiadaniu gracza. Wersja na PC
Strój syrenyStrój syreny 1/40 (2.5%) Wszystkie 3 elementy stroju są przyznawane naraz.
Strój rybyStrój ryby 1/40 (2.5%) Wszystkie 3 elementy stroju są przyznawane naraz.
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Obejmuje zarówno ekwipunek i wyposażone akcesoria, a także 4 rodzaje przenośnych schowków.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych nagród nie zostanie otrzymana, zostanie uzyskana jedna z poniższych nagród w dowolnej kolejności. Na szanse nie ma wpływu liczba ukończonych zadań.

Przedmiot Szansa Uwaga
Obrońca życiaObrońca życia  1/70 (1.43%)
SterSter  1/70 (1.43%)
Róża wiatrówRóża wiatrów  1/70 (1.43%)
Kotwica ściennaKotwica ścienna  1/70 (1.43%)
Kradną pikseleKradną piksele  1/70 (1.43%)
Mapa skarbówMapa skarbów  1/70 (1.43%)
Trofeum – złota rybkaTrofeum – złota rybka  1/70 (1.43%)
Trofeum – królicza rybaTrofeum – królicza ryba  1/70 (1.43%)
Trofeum – miecznikTrofeum – miecznik  1/70 (1.43%)
Trofeum – zęby rekinaTrofeum – zęby rekina  1/70 (1.43%)
Statek w butelceStatek w butelce  1/70 (1.43%)
WodorościakWodorościak  1/70 (1.43%)
Mikstura wędkowaniaMikstura wędkowania (2-5)
Mikstura sonaruMikstura sonaru (2-5)
Mikstura skrzyniMikstura skrzyni (2-5)
 Domyślne Otrzymywany jest tylko jeden rodzaj mikstury.

Jeśli nagrodą jest przynęta, szanse na jej zdobycie są w kolejności podanej poniżej. Na wymienione szanse wpływa liczba ukończonych zadań. Jak wspomniano powyżej, szansa na zdobycie przynęty waha się od 50% do 100% i zależy od liczby ukończonych zadań.

Przedmiot Szansa podstawowa
Mistrzowska przynętaMistrzowska przynęta  1/15 (6.67%)
Przynęta czeladnikaPrzynęta czeladnika  1/5 (20%)
Uczniowska przynętaUczniowska przynęta  Domyślne.

Minimalna ilość uzyskanej przynęty zależy od liczby ukończonych zadań. Po wykonaniu 25, 50, 100, 150, 200 i 250 zadań minimalna ilość zostaje zwiększona o 1, co daje w sumie 7 przynęt. Istnieje również niewielka szansa na zdobycie dodatkowej przynęty, jeśli ukończono poniżej 250 zadań.

Preferencje dotyczące życia Wersja na PC[edytuj | edytuj kod]

Preferencje dotyczące życia
Co do Kocha Uwielbia Nie lubi Nienawidzi
Biomów Brak Ocean Pustynia Brak
Sąsiadów Brak DewastatorDewastator,ImprezowiczkaImprezowiczka,

Poborca podatkowyPoborca podatkowyPC, Konsole, oraz Urządenia mobilne

Brak SzynkarzSzynkarzWersja na PCWersja na konsole

Imiona[edytuj | edytuj kod]

Wędkarz może mieć jedno z dowolnych następujących imion:

 • Adam
 • Bart
 • Billy
 • Bobby
 • Bryce Wersja na konsoleWersja na konsole starszej generacjiWersja na urządzenia mobilneWersja na 3DS
 • Charles
 • Danny
 • Grayson
 • Ivan
 • Izzy
 • Jey
 • Jimmy
 • Johnny
 • Matty
 • Miles
 • Nathan
 • Phillip
 • Sammy
 • Simon
 • Spencer
 • Timmy
 • Tyler

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

Cytaty podczas interakcji[edytuj | edytuj kod]

 • Po przebudzeniu:

  • "Niech będzie, dzięki za ratunek. Dobry byłby z ciebie pomagier!"
  • "Co? Kim jesteś? Wcale nie tonąłem ani nic z tych rzeczy."
  • "Dzięki! Jesteś super, mógłbym cię wykorzystać... ee, to znaczy wykorzystać twoje umiejętności!"

  Wersja na PC Zawsze:

  • "Czy wiesz, że mam teraz <liczba ukończonych zadań> niesamowicie niesamowitych ryb!? To dlatego, że jeśli chodzi o małpy na posyłki, w rzeczywistości jesteś trochę przydatny!"
  • "Łał! Przeszkadzałeś mi jakieś <liczba ukończonych zadań> razy! Gdybym nie miał za każdym razem fajnej ryby, byłbym naprawdę wściekły!"

  Kiedy zadanie jest dostępne:

  • "Psst! Mam dla ciebie robotę. I tak nie możesz odmówić!"
  • "Potrzebna mi ryba, a ty ją dla mnie złowisz! Zagadaj do mnie!"
  • "Wujek <Imię Wędkarza> potrzebuje cię na posyłki w świecie <nazwa świata>!" (nawiązanie do słynnego amerykańskiego plakatu propagandowego z I wojny światowej przedstawiającego Wujka Sama)
  • "Hej! Właśnie takiego osła... znaczy się, osławionego wędkarza szukam!"

  Kiedy zadanie zostało wykonane:

  • "O! Dzięki za rybę, a teraz zjeżdżaj!"
  • "Świetnie się nadajesz do tej roboty! Zmykaj już!"
  • "Ha, ha, ha, ha! Udało ci się! Ale nic ci się nie stało, nuda!"
  • "Łał!? Udało ci się wykonać to zadanie, i to w jednym kawałku! Nieźle, teraz dawaj i zjeżdżaj!"
  • "Świetny połów! Wszystko idzie zgodnie z planem! He, he, he!"

  Gdy przycisk Zadanie zostanie kliknięty po zakończeniu codziennego zadania:

  • "Wystarczy mi ryb! Nie potrzebuję teraz twojej pomocy!"
  • "Wystarczy mi już twojego towarzystwa, ruszaj."
  • "W tej chwili nie mam dla ciebie zadań."
  • "Jedna ryba dziennie, odejdź, proszę!"
  • "Mam jeszcze tę ostatnią rybę od ciebie. Nie potrzebuję kolejnej."
  • "Możesz odejść, wielki <Imię Wędkarza> cię odprawia!"

  Kiedy zadanie zostało już zakończone:

  • "Wkurzyłem się! Niektóre ryby prawdopodobnie wyginęły, zanim się urodziłem, to niesprawiedliwe!"
  • "Że co?! Nie widzisz, że już zwijam żyłkę??"
  • "<nazwa świata> nie ma kucharzy, więc muszę sam zrobić tę rybę!"
  • "Nie mam mamusi czy tatusia, ale mam pełno ryb! To prawie to samo!"
  • "Dam ci radę, nigdy nie liż bloku lodu! Czekaj, zapomnij o tym, masz właśnie tak zrobić!"
  • "Wiesz coś o szczekających rybach?! Ja nic, tylko się zastanawiam, czy ty coś wiesz!"
  • "Hej! Uważaj! Ustawiam pułapki do mojego największego kawału! Nikt ich nie zobaczy! Nie waż się nikomu mówić!"
  • "Świat <nazwa świata> jest pełny najbardziej cudacznych ryb!"

  Kiedy Driada jest obecna, gdy zadanie zostało już zakończone:

  • "He, he, trzeba było zobaczyć, co zrobiła <Imię Driady>, jak wsadziłem jej ząb piranii w krzesło!"

  Kiedy SzynkarzWersja na PCWersja na konsole jest obecny, gdy zadanie zostało już zakończone:

  • "Jak to <Imię Szynkarza> nie chce sprzedać mi piwa? Chcę się napić! Co za zrzęda!"

  Podczas trwania ImprezyWersja na PCWersja na konsole:

  • "Co? Myślisz, że lubię przyjęcia, bo jestem dzieciakiem? I dobrze myślisz, bawmy się!"

  Podczas Krwawego Księżyca, kiedy zadanie jest dostępne:

  • "Mam do ciebie prośbę! Nie, nie obchodzi mnie żadna inwazja zombie!"
  • "Słuchaj! Musisz dla mnie teraz coś złapać."
  • "Wiesz, super przerażające rzeczy czają się w wodzie podczas Krwawego Księżyca! Powinieneś pójść, i totalnie tego spróbować! Będę obserwować wszystko stąd!"

  Podczas Krwawego Księżyca, po zakończeniu zadania:

  • "Najgorzej się wędkuje podczas krwawego księżyca! Ryby gryzą, ale zombie też!"
  • "Lata tu teraz trylion potworów!"
  • "Nienawidzę krwawych księżyców! Nie śpię przez te wszystkie straszne hałasy!"
  • "Powinieneś spróbować łowić, gdy woda jest cała zakrwawiona! Warto za coś takiego umrzeć!"

  Dopóki pada deszcz:

  • "Zawsze łowię ryby podczas deszczu! Dlatego noszę ten kapelusz!"
  • "Tak! Pada deszcz! Teraz mogę patrzeć, jak mokniesz podczas łowienia ryb dla mnie!"

  Podczas burzy:

  • "Tym razem na obozie wędkarskim piorun uderzył w jezioro! Nagle wszystkie ryby wypłynęły na powierzchnię za darmo!"
  • "Burze to najlepszy czas na wędkowanie! Również najbardziej niebezpieczny! Dlatego wyślę cię, żebyś zrobił to za mnie!"

  W wietrzny dzień:

  • "Czy to jakiś huragan!? Prawie uderzył mnie delfin!"
  • "Wiatr to zwykle świetny czas na łowienie ryb, ale tego już za wiele! Prawie wypuściłem oko!"

  Kiedy znajduje się na CmentarzuWersja na PC:

  • "Jak mam tam łowić!? Oszalałeś, czy po prostu zgłupiałeś!?"
  • "Jestem teraz totalnie przerażony! To wszystko TWOJA wina!"
 • Cytaty zadowolenia Wersja na PC[edytuj | edytuj kod]

 • Kiedy nic nie wpływa na zadowolenie:

  • "W porządku, teraz przynieś mi rybę!"

  Kiedy jest bezdomny:

  • "Jestem dzieckiem, musisz mi dać dom! Jesteś głupi!?"

  Kiedy jest z dala od domu:

  • "Zostawiłem wędkę w domu, i taaaaam jest! Kurcze!"

  Na rzadkim obszarze:

  • "Tak! Jestem sam ze wszystkimi moimi rybami!"

  Kiedy przebywa w zatłoczonym miejscu:

  • "Nie lubię tych wszystkich ludzi, którzy straszą moje ryby, więc niech odejdą!"
  • "Nienawidzę tych wszystkich nieznajomych - wystraszyli wszystkie moje ryby na śmierć!"

  Kiedy jest przy oceanie:

  • "Dlaczego Ocean jest moim ulubionym miejscem? Ma mnóstwo fajnych ryb, ba!"

  Kiedy jest na pustyni:

  • "Uderzyłeś się w głowę? Ba, na pustyni nie ma ryb!"

  Przebywając na Biomie zła lub w Lochach:

  • "Hej, głupcze, ryby tutejszym w Zepsuciu/Szkarłacie/Lochu próbują mnie zabić!"

  Kiedy w pobliżu przebywa Dewastator:

  • "Dewastator [Imię Dewastatora] naprawdę wie, co inni robią, w przeciwieństwie do niektórych INNYCH ludzi! Trochę to lubię!"

  Kiedy w pobliżu przebywa Imprezowiczka:

  • "Imprezowiczka [Imię Imprezowiczki] naprawdę wie, co inni robią, w przeciwieństwie do niektórych INNYCH ludzi! Trochę to lubię!"

  Kiedy w pobliżu przebywa Poborca podatkowy:

  • "Poborca podatkowy [Imię Poborcy podatkowego] naprawdę wie, co inni robią, w przeciwieństwie do niektórych INNYCH ludzi! Trochę to lubię!"

  Kiedy w pobliżu przebywa Szynkarz:

  • "Nienawidzę Szynkarza [Imię Szynkarza] i każdego, kto traktuje mnie jak dziecko!"
 • Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  • Śpiący wędkarz pojawia się losowo, podobnie jak inni skrępowani NPC. Nie ma gwarancji, że pojawi się na którymkolwiek brzegu oceanu. Gracz może także poczekać na brzegu, aby mógł się pojawić.
  • Każdego dnia zawsze dostępna jest nowa misja. Jeśli misja nie zostanie zakończona przed rozpoczęciem następnego dnia (4:30{ rano następnego dnia), rozpoczyna się nowa misja, niezależnie od tego, czy ponownie się z nim rozmawia, czy nie.
  • Jeśli Wędkarz zostanie zabity po ocaleniu oraz nie będzie odpowiedniego domu, w którym mógłby zamieszkać, osiedli się, gdy tylko jakiś będzie dostępny wolny, jak każdy inny NPC.
  • Możliwe jest wykonywanie zadań bez faktycznej rozmowy z Wędkarzem, aby dowiedzieć się, jakie jest zadanie. W rzeczywistości możliwe jest nawet złapanie ryb do zadań, jeszcze zanim Wędkarz odrodzi się na świecie. Jednak większość zadań wymaga łowienia w określonym środowisku i jest mało prawdopodobne, aby gracz przypadkowo łowił na właściwym.
  • Wędkarz nigdy nie przydzieli zadań, które wymagają od gracza złowienia ryb z Szkarłatu w świecie z Zepsuciem ani z Zepsucia w świecie z Szkarłatem.
  • Żadna ryba związana z misją nie zostanie złapana, jeśli ryba do zadania z danego dnia znajduje się w ekwipunku gracza. Możliwe jest złowienie więcej niż jednej ryby w ciągu dnia, jeśli gracz upuści na ziemię wcześniej złowioną rybę przeznaczoną do misji lub umieści ją w kufrze lub innym schowku na przedmioty. W tym przypadku ryba znajdująca się w "koszu na śmieci" gracza nie jest wliczana do zadania, więc umieszczenie tam pierwszej umożliwia wyłowienie drugiej ryby z zadania.
  • Wersja na urządzenia mobilne Jeśli Wędkarz zostanie zabity, wówczas gra nie będzie wiedziała, czy odrodzić go w domu, czy na plaży, więc zrobi jedno i drugie. Może to spowodować sytuację, w której 2 wędkarzy będzie istniało w danym świecie.
  • Liczba ukończonych zadań jest powiązana z postacią, a nie ze światem. Minimalną liczbę wymaganą dla określonej nagrody można zgromadzić, wykonując zadania na wielu światach. Liczba ukończonych zadań przeznaczona na zdobycie osiągnięcia jest sumą bieżącą dla wszystkich postaci na wszystkich światach, więc wiele postaci może przyczynić się do zdobycia określonego osiągnięcia.
  • Obecne w grze codzienne zadania wędkarskie są powiązane z imionami postaci ale również po części zależą od świata w którym postać gracza przebywa. Na przykład niemożliwe jest posiadanie dwóch postaci o tej samej nazwie, które ubiegają się o nagrody w tym samym świecie.
  • Wędkarz umożliwia zdobycie wszystkich trzech części Łowcy ryb, który jest jednym z przedmiotów wymaganych do stworzenia Telefonu komórkowego. Trzy kolejne jego nagrody można połączyć w Torbę Wędkarza.

  Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  Achievement Servant-in-Training.png
  Umowa o niewolę • "Complete your 1st quest for the angler."
  Ukończ 1 zadanie od Wędkarza. PC, Konsole, oraz Urządenia mobilne
  Achievement Good Little Slave.png
  Niewolnica graczaura • "Ukończ 10. zadanie wędkarza."
  Ukończ 10 zadań od Wędkarza. PC, Konsole, oraz Urządenia mobilne
  Achievement Trout Monkey.png
  Na ryby • "Ukończ 25. zadanie wędkarza."
  Ukończ 25 zadań od Wędkarza. PC, Konsole, oraz Urządenia mobilne
  Achievement Fast and Fishious.png
  50 prac Rybulesa • "Ukończ 50. zadanie wędkarza."
  Ukończ 50 zadań od Wędkarza. PC, Konsole, oraz Urządenia mobilne
  Achievement Supreme Helper Minion!.png
  Sługus pierwsza klasa! • "Ukończ w sumie 200 zadań dla wędkarza."
  Ukończ 200 zadań od Wędkarza. PC, Konsole, oraz Urządenia mobilne
  Achievement Glorious Golden Pole.png
  Wędka, że mucha nie siada • "Zdobądź złotą wędkę."
  Zdobądź złotą wędkę od Wędkarza. PC, Konsole, oraz Urządenia mobilne

  Wskazówki[edytuj | edytuj kod]

  • W trybie wieloosobowym przesunięcie dnia do przodu za pomocą poleceń konsoli nie resetuje czasu odnowienia zadania; gracz nadal musi czekać kolejne 24 minuty (24 godziny w grze) na nową misję. Jednak przesunięcie dnia do północy i odczekanie 4,5 minuty do świtu zadziała.
  • Jeśli gra nie zapisze się po uruchomieniu przez gracza codziennej misji, można ją zamknąć bez zapisywania, aby ponownie móc zakończyć zadanie z innymi nagrodami. Można tego dokonać wiele razy, aby uzyskać pożądane nagrody bez konieczności czekania 24 minut na nowe zadanie.
  • Budowanie mini-biomów jest przydatne w celu szybszego dostępu do ryb specyficznych dla danego biomu, ponieważ podróżowanie do niektórych biomów, takich jak Dżungla, Zepsucie lub Szkarłat może być bardziej czasochłonne.
  • Wersja na PC Próbując zdobyć nowe akcesoria wędkarskie (np. aby zdobyć składniki do Łowcy ryb), pamiętaj o trzymaniu w ekwipunku akcesoriów, które zdobyłeś już podczas wędkowania, aby uniknąć otrzymania duplikatów. Jeśli jednak masz już wszystkie, spróbuj posiadać w ekwipunku tylko dwa z nich, aby zminimalizować szanse na posiadanie drugiego. Wykonywanie zadań w Pre-Hardmode również zwiększa szanse na zdobycie jednego z nich.
  • Wersja na PC Osiągnięcia można łatwiej wykonać w Trybie Podróży, pomijając cykl dnia za pomocą menu Czasu oraz używając menu Duplikacji dla pozyskania ryb z misji.

  Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Wpis do BestiariuszBestiariusza dla Wędkarz: ""
  • Wędkarz to jeden z nielicznych miejskich NPC, których można spotkać niezależnie od aktualnego etapu rozwoju gry (inni to Przewodnik, Stylistka oraz Wersja na PC Golfista).
  • Wygląd Wędkarza jest wyjątkowy, gdyż przypomina wyglądem dziecko, a zatem jest młodszy od wszystkich innych NPC. Jest o blok niższy od pozostałych i jest jedynym dzieckiem NPC w grze.
  • Podczas gdy większość NPC umiera poprzez zwykłą animację śmierci, Wędkarz po prostu znika w obłoku dymu. Ma też unikalną wiadomość po śmierci: Zamiast wiadomości "<Name of Angler> zostaje zgładzony..." komunikat brzmi "<Name of Angler> odchodzi!". Jest to prawdopodobnie spowodowane obawami dotyczącymi oceny gry, ponieważ obrazy zabijanych dzieci zwykle skutkują oceną jako "Tylko dla dorosłych" z ESRB, co mogłoby ograniczyć dystrybucję gry. Nie jest tak w przypadku Wersja na 3DS Wersja na 3DS: Komunikat statusu brzmi: "Wędkarz został zabity…" (chociaż nadal znika w kłębku dymu).
  • Śpiący wędkarz może unosić się zarówno na wodzie, jak i miodzie. Jednak po przebudzeniu zatonie i prawdopodobnie utonie. To nadal liczy się jako "uratowanie" go.
  • Okno dialogowe zadania z Rybą-klaunem jest odniesieniem do amerykańskiego animowanego komputerowego filmu przygodowego z 2003 roku Gdzie jest Nemo.
  • Okno dialogowe zadania z Batrybą jest odniesieniem do "Batman Theme", tytułowej piosenki z serialu telewizyjnego z 1966 roku Batman.
  • Okno dialogowe zadania z Rybą-pingwinem jest odniesieniem do fikcyjnego superbohatera Superman.
  • Pomimo tego, że jego okno dialogowe wspominało, że będzie "baaaardzo bogaty!", Klejnoryba jest nadal nic nie warta, gdyby miała być sprzedana.
  • Wędkarz wydaje się być sierotą, sądząc po jego cytacie "Nie mam mamusi czy tatusia, ale mam pełno ryb! To prawie to samo!"
   • 19 maja 2020r. Red odpowiedział na post na Reddicie spekulujący, że Panna młoda i Pan młody byli rodzicami Wędkarza, stwierdzając, że "to jest teraz kanon."[2] Nie jest jasne, czy to był żart, czy nie.
  • Chociaż jest to niezwykle rzadkie, jest całkowicie możliwe, aby dać Wędkarzowi Króliczą rybe i otrzymać Trofeum – króliczej ryby, co sugeruje, że natychmiast ją oddał.
  • Wędkarz ma alergię na pszczoły, jak pokazano, gdy zleca odnalezienie Tuńczyka trzmielowego.
  • Wędkarz nie może spróbować Piwa od Szynkarza, jak widać w cytacie "Jak to <name of Tavernkeep> nie chce sprzedać mi piwa? Chcę się napić! Co za zrzęda!". Odnosi się to do faktu, że Wędkarz jest dzieckiem, a zatem prawdopodobnie nie ukończył Legalnego wieku picia.
  • Cytat Wędkarza odnoszący się do czynności polegającej na dotykaniu językiem bloku lodu odnosi się do faktu, że bardzo zimne przedmioty, zwykle bloki lodu, powodują, że ślina na języku zamarza w jego porach, powodując przywieranie języka do lodu. To zachowanie jest przedstawiane komicznie w filmach i kreskówkach, takich jak Prezent pod choinkę (ang. A Christmas Story).
  • Wersja na PC Co ciekawe, pomimo jego niechęci do pustyni z powodu pozornego braku ryb, na pustyni można złowić kilka ryb, w tym dwie ryby do zadań.
  • Wędkarz często wydaje się lekceważyć bezpieczeństwo gracza, jak pokazują jego cytaty. Przykład: "Hej! Poprzez poświęcenie - mam na myśli kompetentnego mistrza wędkarstwa, którego szukałem!"

  Historia[edytuj | edytuj kod]

  • PC 1.4.0.1:
   • Usunięto "Bryce", jako jedno z możliwych imion.
   • Nagrody z zadań od Wędkarza mają teraz większe szanse na otrzymanie akcesoriów informacyjnych.
    • Ponadto, gracz nie otrzyma duplikatów akcesorium, które posiada w ekwipunku, chyba że posiada już je wszystkie.
   • Dodano 2 nowe cytaty, informujące gracza o liczbie wykonanych zadań.
   • Naprawiono niespójny lub niedokładny tekst dialogowy misji wędkarskiej.
  • PC 1.2.4.1:
   • Naprawiono błąd, w którym "Wyverntail" nazywał się "Whyverntail".
   • Zadania od Wędkarza są teraz wyświetlane w innych językach.
   • Naprawiono błąd, który powodował, że Śpiący wędkarz poruszał się powoli po blokach, gdy był atakowany przez przeciwników.
  • Konsola 1.07: Wprowadzono Wędkarstwo dla edycji konsolowych, w tym NPC Wędkarza, misje wędkarskie oraz otrzymywane z nich nagrody.

  Referencje[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 Informacje pobrane z kodu źródłowego Wersja na PC PC 1.4.0.5, funkcja AI_007_TownEntities() w Terraria.NPC.cs Mogą występować nieścisłości, ponieważ bieżąca Wersja na PC Wersja na PC jest 1.4.1.1.
  2. https://www.reddit.com/r/Terraria/comments/gmfb1e/should_we_feel_bad_about_him_now/fr73c2b/?context=8&depth=9