Terraria Wiki
Advertisement

Środowiska (inaczej Biomy) to różne formy krajobrazu umieszczone w świecie Terrarii. Każde środowisko posiada unikalne przedmioty.

Najbardziej pospolity biom to Las, zlokalizowany na powierzchni. Udanie się w prawą bądź lewą stronę doprowadzić może do terenu Skażonego lub Krwistego. Na obu krańcach mapy znajduje się duży zbiornik wody zwany Oceanem; po jednej stronie umiejscowione są Lochy i Biom Śnieżny, po przeciwnej stronie natkniemy się natomiast na Dżunglę. Pustynie nie mają jakiejś szczególnej lokacji, umiejscowione są losowo. W Terrarii występują również podziemne środowiska jak choćby Podziemia, Jaskinie, Biom Grzybkowy, Podziemna dżungla oraz Podziemny biom śnieżny. Kopanie niezwykle głęboko doprowadzi cię do Piekła. Niebo również jest środowiskiem, możemy się tam dostać przez stawianie platform albo wizytę na Latających wyspach, dalsza podróż poskutkuje dostaniem się do Kosmosu. Po pokonaniu Ściany Flaków w piekle, uformują się nowe tereny skażone; pojawi się nowy biom, Święcony wraz z podziemnymi wariantami.

Biomy na powierzchni

Biomy powierzchniowe pojawiają się na wysokości co najmniej 0 stóp. Możemy w nich obserwować cykl dnia i nocy. Prezentacja biomów w kolejności występowania:

Las

BiomeBannerForest

Las to najbardziej pospolity biom na powierzchni, miejsce, gdzie gracz pojawia się po raz pierwszy. Zielona trawa porasta Bloczki ziemi, mogą pojawiać się Grzyby, Daybloom i Drzewa. Winorośla wyrastają z zarośniętej ziemi jeśli mają wystarczającą ilość miejsca od spodu. Lasem nazywamy również tereny, gdzie żaden inny sprecyzowany Biom nie występuje. Pojawiają się tutaj słabe potwory.

Biom śniezny

BiomeBannerSnow

Śnieżny biom to miejsce, gdzie bloczki ziemi zostały zastąpione przez Bloczki śniegu, natomiast lód wyparł kamienie. Ich rozmiar jest porównywalny do rozmiaru dżungli. Jest to jedyny biom, gdzie występuje efekt drobin (w tym przypadku spadający śnieg). Biom ten sam z siebie jest dosyć odporny na wpływy innych biomów (np. święconego). Chlapa jest odpowiednikiem mułu w tym biomie. Krainę śniegu zawsze znajdziemy po tej samej stronie mapy co Lochy.

Pustynia

BiomeBannerDesert

Pustynie są wykonane z Piasku. Możemy tu znależć Sępy i Antliony. Jedyne miejsce, gdzie mogą rosnąć Kaktusy.

Zepsucie

BiomeBannerCorruption

Każdy świat posiada tereny zepsute (Krwiste lub Skażone). Małe światy mają 1 lub 2 sektor, średnie światy 2 lub 3 sektory, natomiast duże maksymalnie 4 sektory. Potwory tutaj pojawiają się bez względu na porę dnia. Początkowo rozrost zepsucia może być zatrzymany przez posadzenie Słonecznika (W Hardmodzie zepsucie wysadza słoneczniki z gleby). Fioletowy kamień jaki znajdziemy w Skażeniu to Ebonstone, możliwy do wykopania za pomocą Bomb i Dynamitu lub kilofem mocniejszym od Złotego. Na samym początku gry nie jest zalecane zapuszczanie się w te tereny bez odpowiedniego ekwipunku. Od wersji 1.2 posiadanie przy sobie liny znacząco ułatwia podróżowanie przez zepsute tereny.

Krwisty

BiomeBannerCrimson

Nowy biom, Krwisty wprowadzony w 1.2 ma szanse zastąpić Skażony biom w czasie generowania świata. Spotkamy tu zupełnie nowe potwory oraz nowego Bossa, Brain of Cthulhu. Zamiast przepaści mamy do czynienia z systemami jaskiń, do których wejście znajdziemy na powierzchni. Przez część graczy uznawany za ten trudniejszy wariant zepsucia.

Dżungla

BiomeBannerJungle

Dżungla to jeden z obszernych biomów. Spotkamy tutaj mahoniowe drzewa i różne rodzaje traw. Niebo staje śie delikatnie zielone po wejściu na teren dżungli. Naszymi wrogami będą tutaj Piranie, Dżunglowe nietoperze, Chwytacze i kilka innych. Drzewa rosną tutaj całkowicie losowo bez używania żołędzi.

Biom Grzybkowy

BiomeBannerMushroom

Biom grzybkowy naturalnie nie występuje na powierzchni, jednakże możliwe jest samodzielne stworzenie tego biomu na powierzchni przez użycie błota oraz nasion grzybkowej trawy. Na tym terenie zawsze trwa noc. W biomie tym w czasie Krwawego Księżyca pojawiają się całkiem mocne potwory. Nie jest zalecane tworzenie tego biomu przez nowych graczy.

Ocean

BiomeBannerOcean

Na obydwu krańcach mapy zawsze znajdziemy ocean. Ilość wody nie jest nieskończona, przez co może zostać spuszczona lub wypompowana. Oceany prawie zawsze mają Wodne Skrzynie porozstawiane w różnych odległościach od brzegu. Przedmioty ze skrzynek są związane z wodą, jak choćby Płetwy czy Rurka do oddychania. Ocean zamieszkują dosyć niebezpieczne stworzenia, na przykład Rekiny i Meduzy. Bez odpowiedniego sprzętu można łatwo utonąć.

Biomy Podziemne

Biomy podziemne pojawiają się poniżej zerowej wysokości. Nie uświadczymy w nich świecącego słońca, dlatego należy przygotować oświetlenie. Wyróżniamy trzy warstwy ze względu na głębokość:

Base Complex2

Podziemna baza.

Podziemia

Zejście poniżej 0 stóp oznacza przebywanie w Podziemiu. Muzyka ulega zmianie, zaczynają się pojawiać mocniejsze potwory. Podziemia to drugi największy biom w grze. W czasie zwiedzania możemy natknąć się na złote skrzynie. W tej warstwie Robal zaczyna nam uprzykrzać życie.

Terraria World Layers

Jaskinie.

Jaskinie

Jako największy biom w Terraria jaskinie mają imponujący rozmiar - zajmują około 50% powierzchni całej mapy. Zaczynają się tu pojawiać Szkielety, które upuszczają wartościowy Hak).

Podziemny śnieżny

BiomeBannerUndergroundSnow

Odpowiednik jaskiń dla śnieżnego biomu. Znajdziemy tu lodowe skrzynie z ekwipunkiem nawiązującym do śniegu / lodu. Kamienie szlachetne występuja tu dosyć często.

Podziemny grzybkowy

Ten biom zawiera świecące grzybki posadzone na błocie. Jeżeli jest wystarczająca przestrzeń, możliwe jest pojawienie się "grzybków" wielkości drzewa.

Podziemna dżungla

BiomeBannerUndergroundJungle

Podziemna dżungla to jeden z trudniejszych biomów w grze. W dżungli wyrastają liany ograniczające widoczność, różne kwiaty, świecące zarodniki oraz ciernie. Jest domem dla takich stworzeń jak Szerszenie czy Ludojady). Biom ten zawiera także ule i kapliczki. Po pokonaniu wszystkich trzech Mechanicznych Bossów Mechanicznych Bossów pojawi się komunikat "The jungle grows restless...". W podziemnej dżungli wyrastają Bulwy Plantery. Biom zawiera również Świątynie uważaną za najtrudniejszy biom w grze.

Piekło

BiomeBannerUnderworld

Jeden z najtrudniejszych biomów jaki występuje w Terraria. Zarówno dostanie się tu jak i przetrwanie może być problematyczne. Popiół i lawa skrywają złoża Kamienia piekielnego, najlepszego materiału dostępnego przed Hardmodem). Zalecane jest założenie Obsydianowej czaszki, żeby kamień piekielny nas nie parzył. Od wersji 1.0.6, kamień piekielny po wykopaniu pozostawia małe ilości lawy. Domki wykonane są Piekielnych cegieł lub Obsydianowych cegieł. Można tu znaleźć Piekielne kuźnie. Potwory jakie tu spotkamy to: Impy, Kościane węże, Lawowe slimy, Demony oraz Piekielne nietoperze. Przed wejściem do piekła zalecane jest odpowiednie przygotowanie się. Od wersji 1.2 pokonanie Mechanicznego Bossa spowoduje pojawienie się Diabłów i Lawowych nietoperzy. Piekło to jedyne miejsce, gdzie możemy przyzwać Ścianę Flaków.

Hardmodowe biomy

Hardmodowe biomy modyfikują pozostałe biomy w znacznym stopniu.

Święcony

BiomeBannerHallow

Święcony to biom przeciwny do zepsutego. Jest automatycznie tworzony po wejściu w Hardmode. Może być utworzony przy pomocy Święconych nasion. Jest zdolny do zatrzymania zepsucia, jednak on sam również pochłania inne tereny. Trawa tutaj rosnąca ma kolor niebieski, natomiast drzewa są różnokolorowe. Driada posiada dokładną wiedzę jaki procent mapy jest zepsuty i poświęcony. Jednorożce i Pixie pojawiają się właśnie w tym biomie.

Podziemny święcony

BiomeBannerUndergroundHallow

Biom ten jest łatwy do rozpoznania, ponieważ to jedyne miejsce gdzie spotkamy Kryształy. Możemy tu znaleźć Świetliste slimy, Świetliste nietoperze, Elementy chaosu oraz Zaczarowane miecze. Jest to jedyne miejsce do zdobywania Dusz światła.

Podziemny skażony

BiomeBannerUndergroundCorruption

Podziemny skażony jest tworzony w Jaskiniach po pokonaniu Ściany Flaków. To jedyne miejsce gdzie możemy zdobyć Dusze nocy i Przeklęte płomienie. Napotkamy tutaj takich wrogów jak Zjadacz świata, Clinger i Przeklęty młot.

Podziemny krwisty

Alternatywa do podziemnego skażonego, która funkcjonuje praktycznie tak samo. Tutaj także zdobędziemy Dusze nocy. Zamiast przeklętych płomieni dostajemy Posokę upuszczaną przez Rzeźników. W tym biomie zmierzymy się z Unoszącym się obrzydlistwem, Krwistą siekierą i Pigronem.

Skażona/Krwista pustynia oraz Święcona pustynia

W Hardmodzie pustynie stają się zepsute lub poświęcone. Zaczynają się pojawiać Mumie (Jasna mumia oraz Ciemna mumia, w zależności od biomu), które upuszczają składniki potrzebne do wykonania Dao of Pow. Kaktus pomimo zmienionej barwy (Fioletowy, czerwony, niebieski) nadal upuszcza kawałki kaktusa.

Ograniczone biomy

Biomy tej kategorii są ograniczone powierzchniowo lub są tworzone przez pewne wydarzenia. Posiadają unikalne stworzenia.

Deszcz

BiomeBannerRain

Najbardziej pospolity tymczasowy "biom" to właśnie deszcz. Występuje wszędzie na powierzchni. Muzyka ulega zmianie, niebo robi się ciemniejsze, Złote rybki zaczynają chodzić po ziemi, przybywają nowe stwory, takie jak Glut z parasolką i Latająca ryba. Ponadto, Zombie może nosić płaszcz przeciwdeszczowy. W czasie deszczu Tęczowe gluty pojawiają się na terenach święconych. Deszcz w śnieżnym biomie to śnieżyca.

Lochy

BiomeBannerDungeon

Lochy to bardzo duża budowla wykonana z różowych, niebieskich bądź zielonych cegieł. Starzec jest możliwy do znalezienia zaraz przy wejściu. Jeśli spróbujesz wejść do lochów przed pokonaniem Szkieletrona, przybędzie Strażnik lochów i zabije cię. Kolce pokrywają różne części lochów robiąc całkiem solidne obrażenia (tylko graczom). Przedmioty jakie tu znajdziemy są niezwykle cenne. Wrogowie przychodzą chmarami. Gdzieniegdzie rozstawione są Wodne świeczki - zwiększają ilość pojawiających się wokół wrogów. Pomiędzy książkami możemy znaleźć zaklęcie Water Bolt.

Meteoryt

BiomeBannerMeteor

Biom ten jest wyjątkowy: za każdym razem, kiedy zniszczysz Shadow Orb lub Crimson Heart jest szansa, że następnego dnia na ziemie spadnie meteor ogłoszony komunikatem "A meteorite has landed!". Meteor niszczy sporą część terenu zamieniając bloczki w Meteoryt. Meteoryt parzy, chyba że posiadamy Obsydianową czaszkę, Obsydianową tarczę, Tarczę Ankh, parę Obsydianowych butów, parę Lawowych gumiaków, Obsydianową podkowę lub jeśli wypijemy Obsidian Skin Potion. Meteoryt wymaga do wykopania co najmniej Wolframowego kilofa. Dynamit pozwala na ekspresowe wydobycie. Jeżeli obok siebie rozmieszczonych jest minimum 50 bloczków meteorytu, pojawiać się będą Głowy meteoru. Mimo niebezpieczeństwa Meteoryt pozwala na wykonanie całkiem silnych przedmiotów dla nowych graczy.

Latająca wyspa

BiomeBannerFloatingIsland

Latająca wyspa to jeden z najmniejszych biomów jaki spotkamy w grze. Znalezienie ich może sprawić kłopoty. Dobrym pomysłem jest użycie Spluwy wraz z Meteorytowym śrutem lub użycie zaklęcia Water Bolt. Kiedy jakąś znajdziesz, wybuduj wieżę z klocków lub wypij Gravitation Potion. Od wersji 1.2 skrzynki nie wymagają kluczy. Na wyspach lubią pojawiać się Harpie i Wiwerny (tylko w hardmodzie). Niezwykle rzadko Meteor może uderzyć w latającą wyspę. Od wersji 1.2 latające wyspy zawierają więcej unikalnych przedmiotów jak choćby bloczki chmur, bloczki deszczowych chmur oraz przedmioty Skyware.

Ogromne drzewo

BiomeBannerLivingTree

Ogromne drzewa to wielgachne drzewa tworzone przez generator mapy. Podczas ścinania daje nam normalne drewno. Niektóre drzewa są mocno ukorzenione prowadząc tym samym do głębokich podziemi. Możemy znaleźć pokój z Skrzynką żywego drzewa; do tego mebelki o podobnej tematyce.

Gniazdo pająków

BiomeBannerSpiderNest

Gniazda pająków to mini-biomy znajdujące się pod ziemią. Poznamy je po czarnej ściance i masowo występujących pajęczynach. Biom ten tworzy Pełzaki. Pajęczyny szybko "odrastają". Gniazda pająków to jedyne miejsce gdzie znajdziemy Pajęczą skrzynkę. Dodatkowo możemy tu znaleźć Stylistkę - jednego z przyjaznych NPC.

Ul

BiomeBannerHive

Ule znajdują się w Podziemnej dżungli. Zawierają miód oraz skrystalizowaną larwę. Zniszczenie tej larwy przyzwie Królową pszczół.

Świątynia

BiomeBannerJungleTemple

Głęboko w dżungli odnajdziemy świątynię. Klucz do niej zdobędziemy po pokonaniu Plantery. Do świątyni można wejść w dowolnym momencie - wymagany jest do tego tylko klucz lub Picksaw. Cała świątynia usiana jest imponującą ilością pułapek zdolnymi zabić nieostrożnego gracza w kilka sekund. Lihzahrdzi oraz latające węże będą próbować nas zabić. Skrzynki świątynne zawsze zawierają baterię Lihzahrdów, potrzebną do aktywowania ołtarza w celu walki z Golemem.

Kosmos

BiomeBannerSpace

Kosmos to warstwa najwyżej położona: około 950 stóp nad ziemią w przypadku dużych map. Doświadczymy tu zmniejszonej grawitacji. Pomimo tego, że nie znajdziemy tu nic interesującego możemy posłuchać unikalnej ścieżki dźwiękowej.

Pomieszczenia ze skarbami

Pomieszczenia te zawsze zawierają jakiś rodzaj skarbu. Wyróżniamy:

Opuszczony szyb

Ice Chest Terraria

Opuszczone szyby to z reguły konstrukcje drewniane gdzie znajdziemy zniszczone meble, wazy, skrzynie i inne staro wyglądające elementy. Występują w warstwie podziemnej - zarówno w biomie śnieżnym, grzybkowym jak i innych położonych na podobnej głębokości.

Kapliczka

Shrine

Kapliczki to małe konstrukcje zawierające jedną skrzynie i jedną pochodnie. Do znalezienia tylko w Podziemnej dżungli.

Ruiny

RuinedHouse

Ruiny generowane są w piekle, głównie w okolicach środka mapy. Zbudowane są z Obsydianowych lub Piekielnych cegieł. Czasami są zanurzone w lawie.

Grota kamieni szlachetnych

Diamond chamber

Grota kamieni szlachetnych jest wypełniona dużą ilością kamieni szlachetnych (jednego lub kilku typów). W tle widnieją unikalne ścianki. Niestety tych ścianek nie możemy pozyskać - są niszczone od uderzeń młotka. Znajdziemy je na głębokości Jaskiń lub głębiej.

Podniebna chata

BiomeBannerFloatingIsland

Podniebna chatka to główna atrakcja Latających wysp. W wersji 1.2 zostały odświeżone - zmieniono bloczki z jakich jest zbudowana, dodano nowe ściany. Specjalna powietrzna skrzynka zawiera specjalne przedmioty występujące tylko na Latających wyspach.

Piramida

Pyramid

Piramida jest rzadką budowlą występującą na pustyni. Wykonana w całości z piaskowca zawiera korytarze prowadzące głęboko pod ziemię. Pomieszczenie ze skarbem zawiera worki z pieniędzmi, wazy, złotą skrzynię z unikalnymi przedmiotami oraz banery.

Advertisement